Biogazownia - to instalacja służąca do produkcji biogazu, energii elektrycznej lub cieplnej. Wszystko to uzyskuje się z biomasy w sposób ekologiczny i praktyczny.
Biogazownia Rolnicza to dodatkowo kolejne źródło dochodów oraz obniżenie kosztów stałych dla indywidualnych rolników, gospodarstw rolnych, a nawet całych miejscowości.
Przewagą Polski może być to, że mamy dużo gospodarstw rolnych i zasobów, a Biotechnologia dodatkowo pozwoli na ograniczenie zniszczenia środowiska spowodowanego tradycyjnym wydobyciem paliw kopalnianych. Zasilanie energią z biogazownii sprawiło by zmniejszenie kosztów gospodarstw rolnych związanych ogrzewaniem i elektrycznością oraz z zagospodarowaniem odpadów takich jak gnojowica czy nadmiar urodzaju w uprawach, którego nie da się sprzedać.
Biogazownie to przede wszystkim świetna forma inwestycji w odnawialne źródła energii, dywersyfikacji energetycznej i szansa zbudowania niezależności ekonomicznej dla Polski.
Rodzaje Biomasy
- biomasa pochodzenia roślinnego (ziarna, warzywa),
- biomasa pochodzenia zwierzęcego (odchody, odpady poubojowe),
- biomasa z organicznych odpadów (np. z przemysłu spożywczego),
- biomasa pochodzenia biologicznego (osadu ze ścieków)
Minusy Biogazowni
Słabym punktem biogazowni jest biogaz, ponieważ wytwarza tyle samo szkodliwych tlenków co tradycyjne paliwa, więc jest w rzeczywistości "mniejszym złem", a dodatkowo również biomasa, ponieważ podczas procesu przetwarzania tłuszczy i białek wytwarzają się szkodliwe substancje.
Jednak pod kątem inwestycyjnym i biologicznym i tak jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ sam proces pozyskania paliwa jest bardziej przyjazny dla środowiska.
Problemy z Biogazowniami
Każda biogazownia rolnicza to bardczo czasochłonna i wymagająca mnóstwa środków pieniężnych indywidualna inwestycja długoterminowa. Biogazownia to składający się z wielu etapów złożony projekt, dostosowany do preferowanych substratów, możliwości technologicznych, środków finansowych, ogólnych warunków prowadzenia procesu, itd.
Jednym z warunków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji we własną biogazownię jest uzyskanie zgody sąsiadów okolicznych terenów. Często jest to jeden z najtrudniejszych etapów, a nawet kluczowy punkt, przez który całe przedsięwzięcie może się nie udać.
Przyczynami jest zazwyczaj niewiedza i prawdopodobnie obawa przed nieznanym i postępem, ponieważ w Polsce taka technologia jest stosunkową nowością, w przeciwieństwie do np. Niemczech, gdzie od wielu lat czerpane są korzyści z tego źródła energii.
Photo 1: wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz