Przyrost temperatury wraz głębokością określa się za pomocą dwóch parametrów - gradientu lub stopnia geotermicznego. Gradient geotermiczny jest to liczba stopni Celsjusza, o jakie wzrasta temperatura na kilometr, a stopień geotermiczny oznacza liczbę metrów, w obrębie których temperatura wzrasta o jeden stopień Celsjusza. Średni gradient termiczny pod powierzchnią kuli ziemskiej to około 30 oC/km, w przeliczeniu na stopień geotermiczny daje to około 33 m/oC. Wielkość strumienia energii termicznej płynącej z głębi Ziemi, a także różna zdolność skał do przewodzenia energii cieplnej wpływają na to, że temperatura obserwowana przez nas pod powierzchnią Ziemi jest znacznie zróżnicowana, np. w południowej Afryce gradient geotermiczny wynosi 8,3 oC/km, a na Islandii 100 oC/km.
Temperatura Ziemi w Polsce Mapa
Temperatura Ziemi w Polsce Mapa |
Gdyby temperatura Ziemi na całej długości jej promienia przyrastała tak samo szybko jak w strefie przypowierzchniowej, to we wnętrzu Ziemi przekraczałaby 200 tys. oC. Jednak temperatura skał najszybciej wzrasta w najpłytszej części skorupy ziemskiej – do głębokości około 20 km. Później wzrost ten następuje zdecydowanie wolniej. Według kilku akceptowanych obecnie hipotez badawczych temperatura wnętrza naszej planety wynosi 5 do 8 tys. oC.
Jeszcze do końca XIX wieku uważano, że całe wewnętrzne ciepło Ziemi jest pozostałością po pierwotnej energii skumulowanej w procesie powstawania Ziemi z materii międzygwiezdnej w wyniku przemiany energii kinetycznej tej materii na energię cieplną. Przyjmując takie założenie i uznając, że Ziemia systematycznie stygnie, a jej temperatura w strefie przypowierzchniowej jest efektem tego procesu, słynny fizyk lord Kelvin w połowie XIX wieku obliczył, że wiek Ziemi wynosi 100 mln lat. Współcześnie ocenia się, że tylko 20% energii cieplnej Ziemi pochodzi z jej wnętrza, z zapasu ciepła, jaki miała u zarania swych dziejów, a 80% - z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych zawartych w skałach skorupy ziemskiej, głównie w skałach granitowych występujących na głębokości do kilkudziesięciu kilometrów. Energia ta jest produkowana w sposób ciągły, a wielkość strumienia cieplnego zależy od zawartości w skałach promieniotwórczego uranu, toru oraz w niewielkim stopniu potasu. Jeśli zaś chodzi o wiek Ziemi, to na podstawie całkiem odmiennych założeń jest on szacowany na ponad 4,5 mld lat.
Źródło: Portalenergetyczny.pl
http://portalenergetyczny.pl/show_news.php?id=289
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz