czwartek, 3 lipca 2014

Solary. Kolektory sloneczne, czy to się Opłaca? Nie trać Pieniędzy!


Solar, Kolektor sloneczny, Opłacaalność
Wiele osób rozważających możliwość zainwestowania w energię słoneczną musi wiedzieć, że nie jest to wcale takie proste.

Otóż aby dokonać dobrego wyboru, którego po latach nie będzie się żałować trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Warto dokładnie przeanalizować wszystko żeby uniknąć finansowej katastrofy.

SOLARY. ILE TO KOSZTUJE?


Na pewno pierwszym i szczególnie istotnym jest koszt całej instalacji. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne to dla niektórych jeszcze inwestycje zbyt obciążające. Nawet prosta instalacja dla potrzeb domów jednorodzinnych to koszt rzędu 10 tys. złotych.

Dodatkowo chcąc zintegrować system solarny z istniejącym systemem ogrzewania, czy powiększyć powierzchnię baterii trzeba będzie odpowiednio wyłożyć więcej gotówki. Jako takiego górnego limitu cenowego nie ma. Możliwości jest wiele, ale za realizację pomysłów i wyobraźnię trzeba płacić i jeśli nas zbytnio poniesie, ucierpi na tym portfel. 

Druga sprawa, która ma także duże znaczenie są także warunki mikroklimatyczne. Aby w jak największym stopniu wykorzystać energię słoneczną kolektory muszą być umieszczone w miejscu o jak najlepszym nasłonecznieniu. Oczywistym jest, że cała inwestycja zwróci się nam szybciej jeśli umieścimy je w miejscu o jak największej liczbie dni słonecznych.

Co prawda w naszym kraju nie ma bardzo dużych różnic pomiędzy poszczególnymi rejonami, jednak da się je zauważyć.

ZOBACZ: Mapa nasłonecznienia w Polsce 


SOLARY. OPŁACALNOŚĆ



Zwrot z Inwestycji. Wzór, jak obliczyć


Ważne dla podjęcia decyzji może okazać się także porównanie kosztów instalacji solarnej oraz tradycyjnych systemów. Po przeanalizowaniu okazuje się, że zwrot zainwestowania w kolektory słoneczne następuje po 10 latach (czasem po kilkunastu).
Dodatkowo koszty kolektorów zwrócić się mogą szybciej jeśli wzrosną ceny paliw tradycyjnych. Natomiast minusem jest tutaj to, że nie do końca określone są koszty serwisowania pogwarancyjnego oraz ryzyko zniszczenia kolektorów (np. przez burzę czy inne zjawiska atmosferyczne). 

Dużym plusem instalacji solarnych jest bardzo wygodne użytkowanie. Właściwie wszelkie prace związane z obsługą to okresowe serwisowanie oraz w miarę potrzeb ewentualne odśnieżanie i mycie kolektorów. 

Dodatkowym atutem jest także możliwość uzyskania dotacji do instalacji solarnych. Warto więc pójść wcześniej do urzędu gminy i dowiedzieć się czy można liczyć na jakieś dofinansowanie do swojej inwestycji. Jest na to duże prawdopodobieństwo gdyż zastosowanie energii słonecznej na potrzeby gospodarstw domowych to działanie proekologiczne.

Zobacz również:  solary. Co to? kolektory sloneczne, systemy solarne i panele sloneczne
Zobacz również: Dobór Miejsca Montażu Kolektora Słonecznego
Zobacz również: Mapa nasłonecznienia w Polsce

foto by: linder6580

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

add